В Україні відзначили День ромського спротиву

В Україні до Дня ромського спротиву (InternationalRromaniResistanceDay) пройшли  пам’ятні заходи. До відзначення Дня ромського спротиву Україна долучається вже не вперше.

Заходи, присвячені маловідомій темі ромського спротиву націонал-соціалітичним режимам в роки Другої світової війни відбуваються щорічно 16 травня. Україна до відзначення цієї дати долучилася не вперше.

Ромський опір – історична назва подій, що сталися 16 травня 1944 р. У таборі Аушвіц (Освенцим)-II-Біркенау (Польща). Один з його секторів – B-IIe нацисти назвали «Циганським табором» (Zigeuner Lager). Тут разом утримували ромських дітей, чоловіків і жінкок.

За планами нацистів, у ніч з 2 на 3 серпня 1944-го всі ув’язнені «Циганського табору» мали загинути в газових камерах. Однак 15 травня учасники діючого в Аушвіці підпільного руху попередили ромів про плани нацистів. Наступного ранку роми зустріли есесівців барикадами та з саморобною зброєю в руках. Таким чином їм вдалося відстрочити дату страти до 2 серпня. Як відомо, саме 2 серпня стало офіційним Міжнародним днем вшанування жертв Ромського Голокосту – тієї ночі в газових камерах Аушвіцу було знищено 2897 ромів. А 16 травня, відповідно,  увійшло в історію як день протистояння і жаги до життя.

«Про ромський опір, зокрема протистояння нацизму з його расовими утисками та позбавлення прав, історики говорять не лише в контексті повстання в Аушвіцу-Біркенау. Рома та сінті з самого початку Другої світової війни виступали проти дискримінації, боролися за свої права, і зрештою – за життя».Залишити відповідь